Dzisiaj przeprowadziliśmy doświadczenie, którego celem było pokazanie przedszkolakom, jakimi cechami mogą się różnić ciecze.
Do wykonania doświadczenia potrzebna była:
- woda
- olej
- tabletki musujące
- barwnik spożywczy (nie jest konieczny, ale ułatwia obserwację zjawiska)
- szklanka lub słoik
- łyżka
- papierowe ręczniki (na wszelki wypadek gdyby coś się rozlało)
Co trzeba zrobić:
- do przezroczystego naczynia (szklanka, słoik, kubek plastikowy) wlewamy wodę i barwnik spożywczy (farbę), całość mieszamy,
- do naczynia z zabarwioną wodą wlewamy olej,
- obserwujemy...
Nasuwa się wiele pytań:
- czy substancje się wymieszały?
- co się stało?
- która substancja stanowi górną warstwę w szklance?
- dlaczego?
Dzieci zauważyły, że olej nie wymieszał się z wodą tylko osiadł na jej powierzchni. Nawet po zamieszaniu płynów łyżką olej wypływał na wierzch.
Następnie wrzuciliśmy do szklanki tabletkę musującą. Przedszkolaki z zainteresowaniem obserwowały poruszanie się bąbelków gazu w szklance i towarzyszące im mieszanie się substancji.
Po wrzuceniu tabletki musującej w szklaneczce pojawiły się bąbelki gazu, które wprawiły cząsteczki wody i oleju w ruch. Dzieje się tak dlatego, że tabletki musujące zawierają w swoim składzie sodę oczyszczoną, która w połączeniu z wodą wydziela gaz zwany dwutlenkiem węgla.
Dwutlenek węgla chcąc się wydostać na zewnątrz przechodzi przez warstwę wody i oleju wprowadzając ich cząsteczki w ruch tak, że zaczynają się one ze sobą mieszać.
Po całkowitym rozpuszczeniu się tabletki musującej nie ma już źródła dwutlenku węgla, więc dzieci zauważyły, że cząsteczki wody i oleju przestały się poruszać. Po chwili olej zaczął się ponownie przedostawać na powierzchnię wody. Dzieje się tak dlatego, że olej ma mniejszą gęstość niż woda, jest od niej lżejszy i się w niej nie rozpuszcza tak jak robiła to farba.
Przedszkolakom tak się spodobał eksperyment, że poprosiły o jego ponowne wykonanie z wykorzystaniem wody zabarwionej na inne kolory. Powtórzymy go w poniedziałek :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz